Телеграми и писма Damianovitcha

Телеграми и писма Damianovitcha
Преписка Краљевића Ђорђа Карађорђевића и прогесора Михаила Петровића

четвртак, 27. новембар 2014.

Muzej Jevrema Grujića

BEOGRAD - Deo Doma Jevrema Grujića, spomenik kulture i simbol starog Beograda u kome je 1912. godine tajno potpisan savez sa Bugarskom, a 55 godina kasnije otvorena i prva diskoteka, mogao bi već sledeće godine da postane privatni muzej.

Sedam generacija stvaralo je zbirku koju danas čini više od 500 umetničkih predmeta i retka arhivska građa, a osim slika Arsenija Petrovića, Uroša Kneževića, Uroša Predića, Paje Jovanovića i drugih, legat Doma čine i originalni primerci stilskog nameštaja od 16. do 20. veka, predmeti od porcelana, keramike, srebrnine, diplomatska prepiska, fotografije sa evropskih dvorova, kao i prepiska Kralja Milana i kraljice Natalije...
Gradonačelnik Beograda Beograda Siniša Mali, obilazeći dom Jevrema Grujića, rekao je danas novinarima da grad želi da podrži inicijativu vlasnika da deo kuće pretvori u Muzej koji će moći svi da posete.
On je podvukao da taj legat ne predstavlja samo spomenik kulture već pravu riznicu srpske istorije i srpske kulture, ukazujući na činjenicu da je u njoj izloženo više od 500 umetničkih dela koja je "sedam generacija sakupljalo".
"Ono što mi želimo da uradimo kao grad jeste da podržimo inicijativu vlasnika ovog doma da deo kuće pretvori u muzej koji će moći svi da posete. Videćemo na koji način to možemo da uradimo, da li kroz javno-privatno partnerstvo ili donacije, ali sam siguran da bi jedan ovakav projekat omogućio Beogradu da bude atraktivniji", rekao je Mali.
Gradonačelnik je primetio da bi možda i neki drugi naslednici mogli da slede primer Grujićevih potomaka, ukazujući da najveći broj predmeta koji se nalaze u tom Domu do sada nije bio izložen.
Mali je izrazio nadu da će deo kuće biti obnovljen tokom sledeće godine posle čega će Beograđani, građani Srbije i strani turisti moći da se upoznaju sa predmetima koji su deo istorije.
Jedan od potomaka i vlasnik Doma Lazar Šećerović rekao je novinarima da će muzej biti i neka vrsta kulturnog centra, koji će građanima da pruži drugačiju sliku Beograda i Srbije.
"A sada dozvolite da malo maštamo, recimo 1. maj iduće godine, gradonačelnik Siniša Mali, a možda i premijer seku vrpcu, otvara se Muzej, stavljamo bronzanu ploču", našalio se sa novinarima Šećerović, ukazujući da vlasnici žele što pre da bogatstvo koje postoji u Domu pruže na uvid ljubiteljima istorije i kulture.
"Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda i Centralni institut za konzervaciju nam pomažu u revitalizaciji ovog objekta. Zavod je predložio da podnaslov ili glavni naslov bude Muzej diplomatije i avangarde, jer sedam generacija naših predaka su bile diplomate i radili su na vezama koje smo imali tokom tih godina sa evropskim državama, sa Amerikom i sa Kanadom", rekao je Šećerović.
Aleksandar Conić, takođe jedan od potomaka, izrazio je zahvalnost gradonačelniku jer je, kako je naveo, prepoznao "veliku stvar koju porodica pokušav da uradi", kao i da uspeva u tome zahvaljujući Zavodu za zaštitu spomenika i Centralnog insituta za konzervaciju.
"Želimo da naša kolekcija bude izložena za dobrobit cele nacije, da se vide odnose koje smo imali sa evropskim i svetskim zemljama u 19. i 20. veku, da pokažemo da smo bili uspešna evropska zemlja što smo i danas, i što ćemo biti i u budućnosti", rekao je Conić.
On je istakao da je Dom nedavno posetio jedan od najvećih svetskih stručnjaka za rehabilitaciju kutlurnog nasleđa, koji je predložio da se Dom Jevrema Grujića nađe na listi Svetskog muzejskog fonda.
Dom Jevrema Grujića je spomenik kulture od velikog značaja i predstavlja simbol starog Beograda. Podignut je 1896.godine za istaknutog srpskog državnika i ustavobranitelja Jevrema Grujića, ministra pravde u vladi Kneza Mihaila, diplomatskog predstavnika u Carigradu i osnivača liberalne stranke.
Najstarija vrednost u Domu Grujića je ikona Jovana Krstitelja iz 18.veka sa kojom je Mirka, ćerka Jevrema Grujića, prešla Albaniju.
   = izvor:  Tanjug (Novosti)

Нема коментара:

Популарни постови